1 June 1949-14 July 1957 15 July 1957-31 Mar 1959 1 Apr 1959-30 Apr 1990 1 May 1990-2 Oct 1990
- - Armeegeneral *** -
Chef der Volkspolizei Generaloberst der VP Generaloberst der VP -
Generalinspekteur der VP Generalleutnant der VP Generalleutnant der VP Generalinspekteur
Chefinspekteur der VP Generalmajor der VP Generalmajor der VP Chefinspekteur
VP-Inspekteur Oberst der VP Oberst der VP VP-Direktor
VP-Kommandeur Oberstleutnant der VP Oberstleutnant der VP VP-Oberrat
VP-Oberrat Major der VP Major der VP VP-Rat
VP-Rat Hauptmann der VP Hauptmann der VP VP-Hauptkommissar
VP-Oberkommissar Oberleutnant der VP Oberleutnant der VP VP-Oberkommissar
VP-Kommissar Leutnant der VP Leutnant der VP VP-Kommissar
VP-Unterkommissar * Unterleutnant der VP Unterleutnant der VP VP-Unterkommissar
- - Obermeister ** VP-Obermeister
VP-Meister VP-Meister Meister der VP VP-Meister
VP-Hauptwachtmeister VP-Hauptwachtmeister Hauptwachtmeister der VP VP-Hauptwachtmeister
VP-Oberwachtmeister VP-Oberwachtmeister Oberwachtmeister der VP VP-Oberwachtmeister
VP-Wachtmeister VP-Wachtmeister Wachtmeister der VP VP-Wachtmeister
VP-Unterwachtmeister * VP-Unterwachtmeister Unterwachtmeister der VP VP-Unterwachtmeister
VP-Anwärter VP-Anwärter Anwärter der VP VP-Anwärter


* Rank introduced on 1 October 1951.
** Rank introduced in 1961.
*** On 7 October 1984, Generaloberst Dipl.-Mil. Friedrich Dickel, the Minnister des Innern und Chef der Deutschen Volkspolizei, was promoted to this rank.

Do you have any corrections or additions to the material presented on the site?
Please help us improve the site by sending them to us.