Belgium (2)
Degrelle, Léon, 09.10.1944, SS-Sturmbannführer d.R., Kdr. 5. SS-Frw.Sturm-Brig “Wallonien” / 5. SS-Pz.Div "Wiking" / III.(germ.)SS-Pz.Korps / Armee-Abt. Grasser / HGr. Nord
Lippert, Lucien, 20.02.1944, SS-Sturmbannführer, SS-Frw.Brig. “Wallonien”

Denmark (2)
Sörensen, Per, 14.10.1944, SS-Hauptsturmführer, SS-Pz.Gren.Rgt. 24 / 11. SS-Frw.-Pz.Gren.Div. "Nordland"
Hellmers, Johannes, 18.12.1944, SS-Obersturmführer, 6./SS-Frw.-Pz.Gren.Rgt. 49 "De Ruyter" / 23. SS-Frw.-Pz.Gren.Brig. "Nederland"

Estonia (1)
Ruus, Hando, 30.12.1944, Waffen-Obersturmführer, SS-Div.Füs.Btl. 20 / 20. Waffen-Gren.Div. der SS (estn. Nr. 1)

Finland (1)
Olin, Ola, 28.02.1945, SS-Obersturmführer, 7./SS-Pz.Rgt. 5 / 5. SS-Pz.Div. "Wiking"

Latvia (16)
Butkus, Zanis, 28.06.1944, Legions-Untersturmführer, 10./SS-Frw.Gren.Rgt. 43 / 2. Lettische SS-Freiwilligen-Brigade
Gaitars, Rudolfs, 11.05.1944, Legions-Untersturmführer, II./SS-Frw.Gren.Rgt. 42 / 2. Lettische SS-Freiwilligen-Brigade
Galdins, Nikolajs, 19.10.1944, Waffen-Sturmbannführer, SS-Gren.Rgt. 42 / 19. Waffen-Gren.Div. der SS (lett. Nr. 2)
Graumanis, Visvaldis, 06.01.1945, Waffen-Obersturmführer, II./SS-Gren.Rgt. 44 / 19. Waffen-Gren.Div. der SS (lett. Nr. 2)
Gravelis, Voldemars, 10.03.1945, Waffen-Sturmbannführer, SS-Art.Rgt. 19 / 19. Waffen-Gren.Div. der SS (lett. Nr. 2)
Janums, Vilis, 00.03.1945, Waffen-Standartenführer, Kdr. Waffen-Gren.Rgt. d. SS 33 (lett. Nr. 4) / 15. Waffen-Gren.Div. der SS (lett. Nr. 1) [per Patzwall/Scherzer, DKiG]
Kocins, Rudolfs, 29.01.1945, Waffen-Obersturmbannführer, Waffen-Gren.Rgt. d. SS 44 / 19. Waffen-Gren.Div. der SS (lett. Nr. 2)
Lobe, Karlis, 28.06.1944, Waffen-Standartenführer, SS-Frw.Gren.Rgt. 43 / 2. Lettische SS-Freiwilligen-Brigade
Musins, Karlis, 08.05.1945, Waffen-Untersturmführer, 4./Waffen-Gren.Rgt. d. SS 42 “Voldemars Veiss” / 19. Waffen-Gren.Rgt. der SS (lett. Nr. 2)
Pikelis, Janis, 08.05.1945, Waffen-Hauptscharführer, 19. Waffen-Gren.Div. der SS (lett. Nr. 2)
Praudins, Gustavs, 16.01.1945, Waffen-Hauptsturmführer, I./Waffen-Gren.Rgt. d. SS 44 / 19. Waffen-Gren.Div. der SS (lett. Nr. 2)
Reinholds, Voldemars, 28.11.1944, Waffen-Sturmbannführer, I./SS-Gren.Rgt. 42 / 19. Waffen-Gren.Div. der SS (lett. Nr. 2)
Seibelis, Georgs, 29.01.1945, Waffen-Hauptsturmführer, II./Waffen-Gren.Rgt. d. SS 42 / 19. Waffen-Gren.Div. der SS (lett. Nr. 2)
Sprincis, Paulis, 28.02.1945, Waffen-Obersturmführer, Waffen-Füs.Btl. d. SS 19 / 19. Waffen-Gren.Div. der SS (lett. Nr. 2)
Stipnieks, Eduards, 12.09.1944, Waffen-Sturmbannführer, SS-Gren.Rgt. 43 / 19. Waffen-Gren.Div. der SS (lett. Nr. 2)
Ziedainis, Miervaldis, 08.05.1945, Waffen-Obersturmführer, 13./Waffen-Gren.Rgt. d, SS 42 / 19. Waffen-Gren.Div. der SS (lett. Nr. 2)

Netherlands (2)
Pulles, Gerrit-Jan, 16.12.1944, SS-Untersturmführer, 3./SS-Frw.Pz.Gren.Rgt. 49 "De Ruyter" / 23. SS-Frw.-Pz.Gren.Brig. "Nederland"
Veneman, Frans, 24.04.1944, SS-Hauptscharführer, 3./SS-Frw.Pz.Gren.Rgt. 48 “General Seyffardt” / 23. SS-Frw.-Pz.Gren.Brig. "Nederland"

Norway (1)
Jensen, Fredrik, 07.12.1944, SS-Obersturmführer, 7./SS-Pz.Gren.Rgt. 9 "Germania" / 5. SS-Pz.Div. "Wiking"

Spain (2)
Angel Salas Larrazábal, 09.02.1942, [Major], Commandante [Staffelkapitän] 15.(span.)/JG 27
[1. esuadrilla de Caza = 1. spanische Jagdstaffel ; nickname : Escuadrilla Azul = Blaue Staffel]
Emilio Esteban-Infantes Martín , 09.04.1943, Generalmajor, Kdr. 250. (Spanische) Infanterie-Division ["Division Azul"]
Antonio García Navarro, 23.03.1944, Oberst, Kdr. Legion de Voluntarios Españoles

Sweden (1)
Olsson, Sven-Erik, 20.04.1945, SS-Oberscharführer, 2./SS-Pz.Nachr.Abt. 10 / 10. SS-Pz.Div. "Frundsberg"

Do you have any corrections or additions to the material presented on the site?
Please help us improve the site by sending them to us.