by Gareth Collins

Formed in Wesermünde on 01 January 1944 and subordinate to the 2. Admiral der Nordsee. In September 1944 the Regiment was moved to Varel, then in November it was dissolved. The Regimentsstab joined the 2. Marineersatzregiment.

Kommandeur

Kapitän zur See Helmut Leissner (00 Jan 1944-00 Nov 1944)

Subordinate Commands & Units

2. Marinelehrabteilung
4. Marinelehrabteilung
6. Marinelehrabteilung

Sources used

Research by Gareth Collins
Erich Gröner - Die Schiffe der deutschen Kriegsmarine und ihr Verbleib 1939-1945, J.F. Lehmanns Verlag, München (1976)
Hans H. Hildebrand - Die organisatorische Entwicklung der Marine nebst Stellenbesetzung 1848 bis 1945, Biblio-Verlag, Osnabrück (2000)
Hans H. Hildebrand & Ernest Henriot – Deutschlands Admirale 1849-1945, Biblio Verlag, Osnabrück (1989)
Hans H. Hildebrand, Albert Röhr & Hans-Otto Steinmetz – Die Deutschen Kriegsschiffe, Koehlers Verlagsgesellschaft mbH, Hamburg (1980)
Walter Lohmann & Hans H. Hildebrand – Die Deutsche Kriegsmarine, Verlag Hans-Henning Podzun, Bad Nauheim (1956)

Reference material on this unit

- None known at this time -

Do you have any corrections or additions to the material presented on the site?
Please help us improve the site by sending them to us.