by Gareth Collins

Formed by secret order on 28 August 1943 and subordinate to the Inspektion des Bildungswesens der Marine (B.J.). This Schule was responsible for the training of Marineartillerieoffiziere, Marinenachrichtensoffiziere and Marinefestungspionieroffiziere cadets. The Schule was made up of 3 Fähnrichs-Ausbildungs-Kompanien and 2 Offiziersanwarter-Ausbildungs-Kompanien.

Kommandeur

Kapitän zur See M.A. Hans Thiessen (00 Nov 1943-00 May 1945)

Stabsoffizier beim Stabe

Korvettenkapitän Otto Plautz (00 Dec 1943-00 May 1945)

Sources used

Research by Gareth Collins
Erich Gröner - Die Schiffe der deutschen Kriegsmarine und ihr Verbleib 1939-1945, J.F. Lehmanns Verlag, München (1976)
Hans H. Hildebrand - Die organisatorische Entwicklung der Marine nebst Stellenbesetzung 1848 bis 1945, Biblio-Verlag, Osnabrück (2000)
Hans H. Hildebrand & Ernest Henriot – Deutschlands Admirale 1849-1945, Biblio Verlag, Osnabrück (1989)
Hans H. Hildebrand, Albert Röhr & Hans-Otto Steinmetz – Die Deutschen Kriegsschiffe, Koehlers Verlagsgesellschaft mbH, Hamburg (1980)
Walter Lohmann & Hans H. Hildebrand – Die Deutsche Kriegsmarine, Verlag Hans-Henning Podzun, Bad Nauheim (1956)

Reference material on this unit

- None known at this time -

Do you have any corrections or additions to the material presented on the site?
Please help us improve the site by sending them to us.