by Gareth Collins

Formed in Lager Altengroden/Lower Saxony in May 1940, it was soon moved to Wimereux/Pas-de-Calais in France. It was subordinate to Seekommandant Pas de Calais, then to the Marineartilleriekommandeur Pas de Calais. The Abteilung was dissolved in September 1944.

Kommandeur

Korvettenkapitän M.A. der Reserve Fritz Diekmann (00 May 1940-00 Sep 1944)

Sources used

Research by Gareth Collins
Erich Gröner - Die Schiffe der deutschen Kriegsmarine und ihr Verbleib 1939-1945, J.F. Lehmanns Verlag, München (1976)
Hans H. Hildebrand - Die organisatorische Entwicklung der Marine nebst Stellenbesetzung 1848 bis 1945, Biblio-Verlag, Osnabrück (2000)
Hans H. Hildebrand & Ernest Henriot – Deutschlands Admirale 1849-1945, Biblio Verlag, Osnabrück (1989)
Hans H. Hildebrand, Albert Röhr & Hans-Otto Steinmetz – Die Deutschen Kriegsschiffe, Koehlers Verlagsgesellschaft mbH, Hamburg (1980)
Walter Lohmann & Hans H. Hildebrand – Die Deutsche Kriegsmarine, Verlag Hans-Henning Podzun, Bad Nauheim (1956)

Reference material on this unit

- None known at this time -

Do you have any corrections or additions to the material presented on the site?
Please help us improve the site by sending them to us.