by Gareth Collins

Formed in Oslo in April 1944 from the Office of KMD Oslo. It was subordinate to Marineoberkommando Norwegen.

Chef

Konteradmiral Robert Eyssen (00 Apr 1944-14 Jul 1944)
Kapitän zur See Alfred Wolf (15 Jul 1944-00 May 1945)

Subordinate Commands & Units

Seetransporthauptstelle Bergen
Seetransporthauptstelle Drontheim
Seetransporthauptstelle Kirkenes
Seetransporthauptstelle Kristiansand-Süd
Seetransporthauptstelle Mosjoen
Seetransporthauptstelle Narvik
Seetransporthauptstelle Oslofjord
Seetransporthauptstelle Stavanger
Seetransporthauptstelle Tromsö

Sources used

Research by Gareth Collins
Erich Gröner - Die Schiffe der deutschen Kriegsmarine und ihr Verbleib 1939-1945, J.F. Lehmanns Verlag, München (1976)
Hans H. Hildebrand - Die organisatorische Entwicklung der Marine nebst Stellenbesetzung 1848 bis 1945, Biblio-Verlag, Osnabrück (2000)
Hans H. Hildebrand & Ernest Henriot – Deutschlands Admirale 1849-1945, Biblio Verlag, Osnabrück (1989)
Hans H. Hildebrand, Albert Röhr & Hans-Otto Steinmetz – Die Deutschen Kriegsschiffe, Koehlers Verlagsgesellschaft mbH, Hamburg (1980)
Walter Lohmann & Hans H. Hildebrand – Die Deutsche Kriegsmarine, Verlag Hans-Henning Podzun, Bad Nauheim (1956)

Reference material on this unit

- None known at this time -

Do you have any corrections or additions to the material presented on the site?
Please help us improve the site by sending them to us.