by Gareth Collins

Formed in May 1944 from Hafenschutzflottille Molde. The Flotilla was split into 4 Gruppen & employed in security operations . It dissolved after the war.

Flottillenchef

Kapitänleutnant der Reserve Erwin Ulm (00 May 1944-00 Sep 1944)
Korvettenkapitän Fritz Eisenberger (00 Sep 1944-00 May 1945)

Subordinate Units & Vessels

V 6801, V 6802, V 6803, V 6804, V 6805, V 6806, V 6807, V 6808, V 6811, V 6812, V 6813, V 6814, V 6815

Sources used

Research by Gareth Collins
Erich Gröner - Die Schiffe der deutschen Kriegsmarine und ihr Verbleib 1939-1945, J.F. Lehmanns Verlag, München (1976)
Hans H. Hildebrand - Die organisatorische Entwicklung der Marine nebst Stellenbesetzung 1848 bis 1945, Biblio-Verlag, Osnabrück (2000)
Hans H. Hildebrand & Ernest Henriot – Deutschlands Admirale 1849-1945, Biblio Verlag, Osnabrück (1989)
Hans H. Hildebrand, Albert Röhr & Hans-Otto Steinmetz – Die Deutschen Kriegsschiffe, Koehlers Verlagsgesellschaft mbH, Hamburg (1980)
Walter Lohmann & Hans H. Hildebrand – Die Deutsche Kriegsmarine, Verlag Hans-Henning Podzun, Bad Nauheim (1956)

Reference material on this unit

- None known at this time -

Do you have any corrections or additions to the material presented on the site?
Please help us improve the site by sending them to us.