by Gareth Collins

Formed in May 1940 and based at Stavanger. On 10 Jan 1942 it was moved to West France at the Atlantic Coast with bases at Lorient & Auray. After the Allied Invasion of 1944 the Flotilla was based at Lorient with sections at Saint-Nazaire and subordinate to the local Seekommandant. As they both were siege towns, the crews & staff were involved in land employment until the wars end.

Flottillenchef

Korvettenkapitän z.V. Friedrich Wunderlich (00 May 1940-00 Apr 1943)
Korvettenkapitän Heinz Roscher (00 Apr 1943-08 May 1945)

Subordinate Units & Vessels

Uj 1401
Uj 1402
Uj 1403
Uj 1404
Uj 1405
Uj 1406
Uj 1407
Uj 1408
Uj 1409
Uj 1410
Uj 1411
Uj 1412
Uj 1413
Uj 1414
Uj 1415
Uj 1416
Uj 1417
Uj 1418
Uj 1419
Uj 1420
Uj 1421
Uj 1422
Uj 1423
Uj 1424
Uj 1425
Uj 1425
Uj 1426
Uj 1427
Uj 1428
Uj 1429
Uj 1430
Uj 1431
Uj 1432
Uj 1433
Uj 1434
Uj 1435
Uj 1440
Uj 1441
Uj 1442
Uj 1443
Uj 1444
Uj 1445

Sources used

Research by Gareth Collins
Erich Gröner - Die Schiffe der deutschen Kriegsmarine und ihr Verbleib 1939-1945, J.F. Lehmanns Verlag, München (1976)
Hans H. Hildebrand - Die organisatorische Entwicklung der Marine nebst Stellenbesetzung 1848 bis 1945, Biblio-Verlag, Osnabrück (2000)
Hans H. Hildebrand & Ernest Henriot – Deutschlands Admirale 1849-1945, Biblio Verlag, Osnabrück (1989)
Hans H. Hildebrand, Albert Röhr & Hans-Otto Steinmetz – Die Deutschen Kriegsschiffe, Koehlers Verlagsgesellschaft mbH, Hamburg (1980)
Walter Lohmann & Hans H. Hildebrand – Die Deutsche Kriegsmarine, Verlag Hans-Henning Podzun, Bad Nauheim (1956)

Reference material on this unit

- None known at this time -

Do you have any corrections or additions to the material presented on the site?
Please help us improve the site by sending them to us.