The Division Schacky was formed on 10 July 1942 from elements of Division Nr. 165 and was disbanded in September with the manpower returning to Division Nr. 165.

Commanders

Generalleutnant Siegmund Freiherr von Schacky auf Schönfeld (10 July 1942 - 23 Sep 1942)

Area of operations

France (July 1942 - Sep 1942)

Order of battle

Infanterie-Regiment Graeter

Sources used

Georg Tessin - Verbände und Truppen der deutschen Wehrmacht 1933-1945

Reference material on this unit

- None known at this time -

Do you have any corrections or additions to the material presented on the site?
Please help us improve the site by sending them to us.