Part of the Axis Order of Battle Series by John Mulholland.

Forces for the invasion

Under Command of: OBERKOMMANDO DES HEERES
C.in.C.: GenObst. Walther v. Brauchitsch

(Note: ( # ) means unit Order of Battle on 03 Jan.39, lack of ( # ) means unit Order of Battle on 01 Oct.38)

SECOND ARMY (AOK 2) HQ: Cosel:
CO: GenObst. Gerd v. Rundstedt
Chief of Staff: Gen.Maj. Hans v. Salmuth
Ia. Obstlt. Hasse
[Formed from: Stab H.Gru.Kdo.1 - Based in Southern Silesia)
AOK Reserves:
- 7 Flieger Division
- CO: Gen.Maj. (Lw) Kurt Student
II (02) Armeekorps:
CO: Gen.d.Inf.- Johannes Blaskowitz
From Wkr.II:
- 12 Infantry Division [II AK: Schwerin]
- CO: Gen.Lt. Ludwig v. Leyen
- 32 Infantry Division [II AK: Koslin]
- CO: unknown at this time.
- Heerestruppen:
-- II./Art.Regt. 38
-- II./Art.Regt.48
-- II./Art.Regt.68
-- 42 Pi.Btl.
From Wkr.III:
- 3 Infantry Division [III AK: Frankfurt on Oder]
- CO: Gen.Lt. Walter Petzel
- 3 Panzer Division [III AK: Berlin]
- CO: Gen.Lt. Leo Geyr Freiherr v. Schweppenberg
- Heerestruppen:
-- 15 Pz.Regt. (I & II Btls.) (CO: Oberst Johannes Streich)
-- II./Art.Regt.56 (gem.)
-- II./Art.Regt.58 (gem.)
-- 2 Nebel-Abt. (mot.)
VIII (08) Armeekorps:
CO: Gen.d.Inf. Ernst Busch
From Wkr.VIII:
- 8 Infantry Division [VIII AK: Neisse (vorl.Freiwaldau)]
- CO: Gen.Lt. Rudolf Koch-Erpach
- 18 Infantry Division [VIII AK: Liegnitz]
- CO: Gen.Lt. Erich v. Manstein
- 28 Infantry Division [VIII AK: Breslau]
- CO: Gen.Maj. Hans v. Obstfelder
- Heerestruppen:
-- II./Art.Regt.44
-- II./Art.Regt.64
-- 48 Pi.Btl.
From Wkr.X:
- 30 Infantry Division [X AK: Lubeck]
- CO: Gen.Lt. Kurt v. Briesen
Under AOK 2 Command:
Group “Silesia” (Korps sized):
CO: unknown at this time.
(Independent command – facing Poland)
From Wkr.VIII:
- 16 Landwehr Division [from: Wkr.VIII]
- CO: unknown at this time.
- 30 Landwehr Division [from: Wkr.VIII]
- CO: unknown at this time.
- 72 Landwehr Division [from Wkr.VIII]
- CO: unknown at this time.
- Grenzschutzabschnittskommando 3
- Grenzschutzabschnittskommando 13
- Grenzschutzabschnittskommando 14
IV (04) Armeekorps:
CO: Gen.d.Inf. Victor v. Schwedler
[Note: Independent command]
Chief of Staff: Gen.Maj.- Friedrich Olbricht)
From Wkr.IV:
- 4 Infantry Division [IV AK: Reichenberg (Sudetenland)]
- CO: Gen.Lt. Erich Raschick
- 24 Infantry Division [IV AK: Chemnitz]
- CO: Gen.Lt. Sigismund v. Forster
- SS-Inf.Regt. “Germania”
- CO: SS-Standartenführer Carl-Maria Demelhuber
- Grenzschutzabschnittskommando 5

EIGHTH ARMY (AOK 8) HQ: Freiburg/Schlesien
CO: GenObst. Fedor v. Bock
Chief of Staff: Gen.Maj. Hans Felber
Ia. Oberst Hauffe
[Formed from: Stab H.Gru.Kdo.3 - Based in Saxony)
III (03) Armeekorps:
CO: Gen.d.Inf. Erwin v. Witzleben
From Wkr. III
- 23 Infantry Division [III AK: Potsdam]
- CO: Gen.Lt. Walter Graf v. Brockdorff-Ahlefeldt
From Wkr.IV
- 14 Infantry Division [IV AK: Leipzig]
- CO: Gen.Lt. Peter Weyer
XI (11) Armeekorps:
CO: Gen.d.Art. Wilhelm Ulex
From Wkr.XI:
- 19 Infantry Division [XI AK: Hannover]
- CO: Gen.Lt. Gunther Schwantes
- 31 Infantry Division [XI AK: Braunschweig]
- CO: Gen.Lt. Rudolf Kaempfe
From Wkr.XIV:
- 20 Infantry Division (mot.) [XIV AK: Hamburg]
- CO: Gen.Lt. Max Schwandner

TENTH ARMY (AOK 10) HQ: Schwandorf
CO: Gen.d.Art. Walther v. Reichenau
Chief of Staff: Gen.Maj. Kurt Bernard
Ia. Oberst Dostler
[Formed from: Stab H.Gru.Kdo.4 - Based in Northern Bavaria)
XIII (13) Armeekorps:
CO: Gen.d.Cav. Maximilian Freiherr v. Weichs
From Wkr.XIII:
- 10 Infantry Division [XIII AK: Regensburg]
- CO: Gen.Lt. Conrad v. Cochenhausen
XIV (14) Armeekorps:
CO: Gen.d.Inf. Gustav v. Wietersheim
From Wkr.XIII:
- 17 Infantry Division [XIII AK: Nurnberg]
- CO: Gen.Lt. Erich Friderice
From Wkr.XIV:
- 2 Infantry Division (mot.) [XIV AK: Stettin]
- CO: Gen.Lt. Paul Bader
- 13 Infantry Division (mot.) [XIV AK: Magdeburg]
- CO: Gen.Lt. Paul Otto
XVI (16) Armeekorps:
CO: Gen.Lt. Heinz Guderian
From Wkr.VI:
- 1 Light Division [VI AK: Wuppertal]
- CO: Gen.Lt. Erich Hoepner
From Wkr.IX:
- 1 Panzer Division [IX AK: Weimar]
- CO: (03.01.39) Gen.Lt. Rudolf Schmidt
-  SS-Inf.Regt. “L.A.H.”
- CO: SS-Obergruppenführer-  Joseph “Sepp” Dietrich

TWELFTH ARMY (AOK 12) HQ: Passau
CO: GenObst.z.V. Wilhelm v. Leeb
Chief of Staff: Gen.Lt. Erich v. Lewinski gen. v. Manstein
(also CO: 18 Inf.Div.)
Ia. Obstlt. Blumentritt
[Formed from: Gen.Kdo.VII AK. - Based in Southern Bavaria)
V (05) Armeekorps:
CO: Gen.d.Inf. Hermann Geyer
From Wkr.V:
- 5 Infantry Division [V AK: Ulm]
- CO: Gen.Lt. Wilhelm Fahrmbacher
- 25 Infantry Division [V AK: Ludwigsburg]
- CO: Gen.Lt. Christian Hansen
From Wkr.VI:
- 16 Infantry Division [VI AK: Munster (Westf.)]
- CO: Gen.Maj. Gotthard Heinrici
VII (07) Armeekorps:
CO: Gen.d.Inf. Eugen v. Schobert
From Wkr.VII:
- 7 Infantry Division [VII AK: Munchen]
- CO: Gen.Lt. Otto Hartmann
- 27 Infantry Division [VII AK: Augsburg]
- CO: Gen.Maj. Friedrich Bergmann
- 1 Gebirgs Division [VII AK: Garmisch-Partenkirchen]
- CO: Gen.Maj. Ludwig Kubler
IX (09) Armeekorps:
CO: Gen.d.Art. Friedrich Dollmann
From Wkr.II:
- 78 Landwehr Division [from: Wkr.II]
- CO: unknown at this time.
From Wkr.IX:
- 9 Infantry Division [IX AK: Giessen]
- CO: Gen.Lt. Erwin Osswald
- 15 Infantry Division [IX AK: Frankfurt on Main]
- CO: Gen.Lt. Emil Leeb
From Wkr.XVII:
- 45 Infantry Division [XVII AK: Linz (Donau)]
- CO: Gen.Maj. Friedrich Materna

FOURTEENTH ARMY (AOK 14) HQ: Wien
CO: Gen.d.Inf. Wilhelm List
Chief of Staff: Gen.Lt. Richard Ruoff
Ia. Oberst Woehler
[Formed from: Stab H.G.ru.Kdo.5 - Based in Austria)
XVII (17) Armeekorps:
CO: Gen.d.Inf. Werner Kienitz
From Wkr.XVII:
- 44 Infantry Division [XVII AK: Wien]
- CO: Gen.Lt. Albrech Schubert
- 4 Light Division [XVII AK: Wien]
- CO: Gen.Maj. Alfred Ritter v. Hubicki
- SS-Inf.Regt. “Deutschland”
- CO: SS-Standartenführer Felix Steiner
- 69 Reserve Division [from: ??]
- CO: unknown at this time.
XVIII (18) Armeekorps:
CO: Gen.d.Inf. Eugen Beyer
From Wkr.XIV:
- 29 Infantry Division (mot.) [XIV AK: Erfurt]
- CO: Gen.Maj. Joachim Lemelsen
From Wkr.XVII:
- 2 Panzer Division [XVII AK: Wien]
- CO: Gen.Lt. Rudolf Veiel
From Wkr.XVIII:
- 2 Gebirgs Division [XVIII AK: Innsbruck]
- CO: Gen.Lt. Valentin Feurstein
- 3 Gebirgs Division [XVIII AK: Graz]
- CO: Gen.Maj. Eduard Dietl
- Grenzschutzabschnittskommando 6

Guarding the Eastern frontier


THIRD ARMY (AOK 03)
CO: Gen.d.Art. Georg v. Kuchler
Chief of Staff: Gen.Maj. Karl Hollidt
Ia. Obstlt. Wagner
[Formed from: Gen.Kdo.I AK - Based in East Prussia)
I (01) Armeekorps:
CO: Gen.d.Art. Georg v. Kuchler
From Wkr.I:
- 1 Infantry Division [I AK: Insterburg]
- CO: Gen.Maj. Joachim v. Kortzfleisch
- 11 Infantry Division [I AK: Allenstein]
- CO: Gen.Lt. Max Bock
- 21 Infantry Division [I AK: Elbing]
- CO: Gen.Lt. Albert Wodrig
- Cavalry Brigade [I AK: Insterburg]
- CO: Oberst Eberhard v. Mackensen
- Two, of the three, Land.Divs. listed below:
-- 3 Landwehr Division [from: Wkr.I]
-- CO: unknown at this time.
-- 22 Landwehr Division [from: Wkr.I]
-- CO: unknown at this time.
-- 67 Landwehr Division [from: Wkr.I]
-- CO: unknown at this time.
- 61 Reserve Division [from: ??]
- CO: unknown at this time.

FOURTH ARMY (AOK 04):
CO: GenObst.z.V.- Kurt v. Hammerstein-Equord
( To be re-called out of retirement.)
Chief of Staff: Gen.Lt. Max v. Viebahn
Ia. Obstlt. Metz
[Formed from: Gen.Kdo.XI AK - Based in Pommerania)
X (10) Armeekorps:
CO: Gen.d.Cav. Wilhelm Knochenhauer
From Wkr.III:
- 1 Landwehr Division [from: Wkr.III - Berlin]
- CO: unknown at this time.
- 99 Landwehr Division [from: Wkr.III]
- CO: unknown at this time.
From Wkr.X:
- 22 Infantry Division [X AK: Bremen]
- CO: Gen.d.Inf. Adolf Strauss
- Grenzschutzabschnittskommando 1
- Grenzschutzabschnittskommando 2
- Grenzschutzabschnittskommando 12

Guarding the western frontier


Under Command of: HEERESGRUPPEN-KOMMANDO-2:
CO: Gen.d.Inf. Wilhelm Adam
Chief of Staff: Gen.d.Inf. Gustav v. Wietersheim
(also CO: XIV AK )
Ia. Obstlt. Muller
(Units below not activated – held in Reserve)

FIRST ARMY (AOK 01):
CO: Gen.d.Art. Ludwick Beck
( At the disposal of OKH: 27 Aug. to 31 Oct.38 )
Chief of Staff: Gen.Lt. Georg v. Apell
Ia. Oberst v. Greiffenberg
[Formed from: Gen.Kdo.XII AK - Based along the Western Front)
AOK Reserves:
From Wkr.XII:
- 36 Infantry Division [XII AK: Kaiserlautern]
- CO: Gen.Lt. Georg Lindemann
- 79 Reserve Division [from: ??]
- CO: unknown at this time.
- 56 Reserve Division [from: ??]
- CO: unknown at this time.
- 73 Reserve Division [from: ??]
- CO: unknown at this time.
XII (12) Armeekorps:
CO: Gen.d.Inf. Walter Schroth
From Wkr.IX:
- 11 Landwehr Division [from: Wkr.IX]
- CO: unknown at this time.
From Wkr.XI:
- 84 Landwehr Division [from: Wkr.XI]
- CO: unknown at this time.
From Wkr.XII:
- 33 Infantry Division [XII AK: Mannheim]
- CO: Gen.Maj. Hermann Ritter v. Speck
- 34 Infantry Division [XII AK: Koblenz]
- CO: unknown at this time.
-  26 Landwehr Division [from: Wkr.XII]
- CO: unknown at this time.
- Grenzschutzabschnittskommando 11

FIFTH ARMY (AOK 5):
CO: Gen.d.Inf. Curt Liebmann
Chief of Staff: Gen.Maj. Georg von Sodenstern
Ia. Oberst Duvert
[Formed from: Gen.Kdo.VI AK - Based along the Western Front)
VI (06) Armeekorps:
CO: Gen.d.Art. Gunther v. Kluge
From Wkr.IV:
- 41 Landwehr Division [from: Wkr.IV - Dresden]
- CO: unknown at this time.
From Wkr.VI:
- 6 Infantry Division [VI AK: Bielefeld]
- CO: Gen.Lt. Arnold Freiherr v. Biegeleben
- 26 Infantry Division [VI AK: Koln]
- CO: Gen.Lt. Fritz Kuhne
- 57 Landwehr Division [from: Wkr.VI - Cologne]
- CO: unknown at this time.
- 92 Landwehr Division [from: Wkr.VI - Mulheim]
- CO: unknown at this time.
- Grenzschutzabschnittskommando 8
- Grenzschutzabschnittskommando 9

SEVENTH ARMY (AOK 7):
CO: Gen.d.Inf. Hans Seutter v. Lotzen
( To be re-called from retirement.)
Chief of Staff: Gen.Maj. Walter Model
Ia. Oberst v. Witzleben
[Formed from: Gen.Kdo.V AK - Based along the Western Front)
Generalkommando der Grenztruppen Saarpfalz:
From Wkr.V:
- 35 Infantry Division [V AK: Karlsruhe]
- CO: unknown at this time.
- 14 Landwehr Division [from: Wkr.V – Stuttgart)]
- CO: unknown at this time.
- 45 Landwehr Division [from: Wkr.V - Stuttgart]
- CO: unknown at this time.
From Wkr.VII:
- 97 Landwehr Division [from: Wkr.VII - Munich]
- CO: unknown at this time.

OKH General Reserves

Stab XV AK.
34 Landwehr Division [from: Wkr.IV]
57 Landwehr Division [from: Wkr.VI]
37 Landwehr Division [from: Wkr.XIII]
52 Reserve Division [from: ??]
68 Reserve Division [from: ??]
53 Landwehr Division [from: Wkr.X]
62 Reserve Division [from: ??]
74 Reserve Division [from: ??]
All CO’s unknown at this- time.

Notes on Armeekorps commanders and Wehrkreis sub-units

Note: “Heeresdienststelle” (HD) means “Army Command Center” or “Army Agency”)
Note: “Befestigungen” (Befest.) means: “attachments”
Note: “Landwehr” (Landw.) means “Territorial Army”

I (01) AK: Gen.d.Art. Georg v. Kuchler
(Controlled {Jan.39} by H.Gru.Kdo.1)
- Kommandeur der Befestigungen bei “Allenstein” (old HD15)
- Kommandeur der Befestigungen bei “Lotzen”
- Landwehrkommandeur “Allenstein”
- Landwehrkommandeur “Elbing”
- Landwehrkommandeur “Insterbutg”
- Grenzschutzabschnittskommando 1.
II (02) AK: Gen.d.Inf. Johannes Blaskowitz
(Controlled {Jan.39} by H.Gru.Kdo.1)
- Kommandeur der Befestigungen bei “Neustettin” [old HD1]
- (CO: Gen.Maj. Fritz Buchs)
- Landwehrkommandeur “Stargard”
- 5 Cavalry Regt.
III (03) AK: Gen.d.Inf. Erwin v. Witzleben
(Controlled {Jan.39} by H.Gru.Kdo.1)
- Heeresdienststelle 12 [Kustrin]
- Landwehrkommandeur “Berlin”
- Landwehrkommandeur “Lubben” (Spreew.)
- Wachregiment “Berlin”
-- I & II (E) Inf.Regt.150r
- Inf.Lehr-Regt. [Doberitz]
- Kav.Lehr-und Versuchs-Abt. [Krampnitz]
- Art.Lehr-Regt. [Juterbog]
- Pz.Lehr-Abt. [Wunsdorf/Teltow]
- Grenzkommandantur “Kustrin”
-- 121 Grenz.Inf.Regt.
-- 122 Grenz.Inf.Regt.
-- 123 Grenz.Inf.Regt.
-- 101 Grenz.Art.Abt.
- Inspektion der Ostbefestigungen [Berlin]
- 9 Cavalry Regt.
IV (04) AK: Gen.d.Inf. Victor v. Schwedler
(Controlled {Jan.39} by H.Gru.Kdo.3)
- Heeresdienststelle 5 [Dresden]
- (CO: Gen.Maj. Eccard Freiherr v. Gablenz)
- Landwehrkommandeur “Chemnitz”
- Landwehrkommandeur “Dresden”
- 10 Cavalry Regt.
V (05) AK: Gen.d.Inf. Hermann Geyer
(Controlled {Jan.39} by H.Gru.Kdo.2)
- Heeresdienstelle 7 [Frieburg] zugleich
- (CO: Gen.Maj. Ernst Richter)
- Gen.Kdo.der Grenztruppen ”Oberrhein” [Baden-Baden]
- (CO: Gen.Lt. Alfred Wager)
- Landwehrkommandeur “Heilbronn”
- 18 Cavalry Regt.
VI (06) AK: Gen.d.Art. Gunther v. Kluge
(Controlled {Jan.39} by H.Gru.Kdo.2)
- Heeresdienststelle 9 [Koln]
- (CO: Gen.Maj. Walter Behschnitt)
- Kommandant Grenzkommandantur von “Trier”
- (or Grenzschutzverband “Trier”) (old HD8)
- (CO: Gen.Maj. Franz Mattenklott)
-- 315 Border Motorcycle Messenger Platoon
-- 315 Border Mapping Detachment (mot)
-- 315 Border Guard Signal Company (mot)
-- 112 Border Guard Sector
-- 122 Border Guard Sector
-- 124 Border Guard Sector
-- 315 Border Supply Btl. (mot.)
-- 315 Border Commissary Detachment
-- 315 Border Butcher Platoon (mot)
-- 315 Border MP Platoon (mot)
-- 315 Border Veterinary Company
-- 315 Border Medical Company (mot)
-- 315 Border Field Hospital (mot)
-- 1., 2., 3./315 Border Ambulance Platoons
-- 16 Higher Construction Headquarters
--- 616 Motorized Surveying Platoon
--- 616 Motorized Printing Platoon
--- 616 Motorized Division *al Commissary Detachment
--- 616 Motorized Field Post Detachment
-- 105 Infantry Regiment
--- Maschinengewehr-Btl. 1 (mot.)
--- Maschinengewehr-Btl. 2 (mot.)
--- Maschinengewehr-Btl. 3 (mot.)
-- Kommandeur der Befestigungen bei “Aachen” [Duren]
-- Kommandostab ”Eifel”
-- Landwehrkommandeur “Koln”
-- Landwehrkommandeur “Krefeld” (spatter:Mulheim(Ruhr)
-- 15 Cavalry Regt.
VII (07) AK: Gen.d.Inf. Eugen v. Schobert
(Controlled {Jan.39} by H.Gru.Kdo.3)
- Heeresdienststelle 10 [Innsbruck]
- (CO: char.Gen.Lt. Heinrich Doehla)
- Landwehrkommandeur “Munchen”
VIII (08) AK: Gen.d.Inf. Ernst Busch
(Controlled {Jan.39} by H.Gru.Kdo.1)
- Heeresdienstelle 4 [Schweidnitz]
- (CO: Gen.Maj. Hans-Jurgen v. Arnim)
- 01.10.38: Landwehrkommandeur “Oppeln” [old HD3] zugleich
- Kommandeur der Befestigungen bei “Oppeln”
- (CO: Gen.Maj. Kurt Agricola)
- Kdtr.d.Befestigungen “Breslau”
- Kdtr.d.Befestigungen “Glogau”
- Landwehrkommandeur “Breslau”
- Landwehrkommandeur “Liegnitz”
- Landwehrkommandeur “Glogau”
- 8 Cavalry Regt.
IX (09) AK: Gen.d.Art. Friedrich Dollmann
(Controlled {Jan.39} by H.Gru.Kdo.6)
- Landwehrkommandeur “Hanau”
- 3 Cavalry Regt.
X (10) AK: Gen.d.Cav. Wilhelm Knochenhauer
(Controlled {Jan.39} by H.Gru.Kdo.4)
- Landwehrkommandeur “Hamburg”
- 13 Cavalry Regt.
XI (11) AK: Gen.d.Art. Wilhelm Ulex
(Controlled {Jan.39} by H.Gru.Kdo.4)
- Landwehrkommandeur “Hannover”
- 14 Cavalry Regt.
XII (12) AK: Gen.d.Inf. Walter Schroth
Landwehrkommandeur “Darmstadt”
- Inspektion der Westbefestigungen [Wiesbaden]
- 6 Cavalry Regt.
XIII (13) AK: Gen.d.Cav. Maximilian v. Weichs
(Controlled {Jan.39} by H.Gru.Kdo.3)
- 01.10.38: Heeresdienstelle 6 [Regensburg]
- Landwehrkommandeur “Nurnberg”
- 17 Cavalry Regt.
XIV (14) AK (mot.): Gen.d.Inf. Gustav v. Wietersheim
(Controlled {Jan.39} by H.Gru.Kdo.4)
XV (15) AK (mot.): [formed: 10 October 1938]
CO: on 10 Nov.38: Gen.d.Inf. [01 Nov.38] Hermann Hoth
{Hoth had previously been CO: 18 Inf.Div.}
(Controlled {Jan.39} by H.Gru.Kdo.4)
XVI (16) AK (mot.): Gen.Lt. Heinz Guderian
(Controlled {Jan.39} by H.Gru.Kdo.4)
XVII (17) AK: Gen.d.Inf. Werner Kienitz
(Controlled {Jan.39} by H.Gru.Kdo.5)
- Heeresdienststelle 11 [Heidelberg] (later HD30 “Krems”)
- (CO: Gen.Maj. Erwin Engelbrecht)
- 11 Cavalry Regt.
XVIII (18) AK: Gen.d.Inf. Eugen Beyer
(Controlled {Jan.39} by H.Gru.Kdo.5)
Location unknown:
- Heeresdienststelle 20 [Klagenfurt]
- CO: Gen.Maj. Emmerich v. Nagy

Note: All units are German unless otherwise indicated.
All errors, omissions, or “typos” are those of the writer.

Acknowledgements

The following is the list of people who have, in some way, contributed to the completion of the sixteen OOB’s in this set:
Andreas Altenberger, Steen Amentrop, Harri Anttonen, Christoph Awender, Ivan Bajlo, Loic Bonal, Jim Broshot, Alex Buchner, Dr. Prit Buttar, Enrico Cernuschi, Dr. Chung, David C. Clarke, Hugh M. Cole, Grecu Dan-Simion, Sven D’Haeseleer, Andreas Dufel, Trevor N. Dupuy, Roger Edwards, Britt Exton, Jon Fitzgerald, William S. Frisbee Jr., Sid Guttridge, Werner Haupt, James Heddleston, Michael Holms, Tom Houlihan, Jerry, Bjorn Jervas, Ron Klages, Janusz Ledwoch, Jan Linzmaier, Jason Long, Arturo Lorioli, Bill McCroden, Samuel W. Mitcham Jr., Llkka Mutanen, George F.Nafziger, Douglas E. Nash, Alan Newark, Dr. Leo Niehorster, Victor Nitu, George Parada, Federico Peyrani, Jason Pipes, Luca Pontoni, Dragos Pusca, Bruce Quarrie, Abel Ravasz, Dan Reinbold, Bill Russ, Jost W. Schneider, George Smithson, Dackel Staffel, Stauffenberg, Enrico Tagliazucchi, George Tessin, Nigel Thomas, Marcus Wendel, Alan Wilson, David Wormell, Mark C. Yerger, Nicklas Zetterling, Earl F. Ziemke.

Do you have any corrections or additions to the material presented on the site?
Please help us improve the site by sending them to us.