The 1. Flakdivision was formed in autumn 1956 from a Flakregiment of the KVP and disbanded in 1960 to build the Fla-Raketenregimentern.

Commanders

Oberstleutnant Rudi Bräutigam (10 Dec 1956 - 30 May 1957)
Major Hans Rau (1 June 1957 - 1 Jan 1960)
Oberstleutnant Rudi Bräutigam (1 Jan 1960 - ?)

Headquarters

Eggersdorf (1956-1957), Frankenberg (1957-1960)

Order of battle (1958)

Flakregiment 14 (1 x Abt. 57mm, 2 x Abt. 100mm), Frankenberg
Flakregiment 15 (1 x Abt. 57mm, 2 x Abt. 100mm), Wolfen
Flakregiment 16 (1 x Abt. 57mm, 2 x Abt. 100mm), Brandenburg

Sources used

Klaus Froh & Rüdiger Wenzke - Die Generale und Admirale der NVA
Wilfried Kopenhagen - Die Luftstreitkräfte der NVA

Reference material on this unit

- None known at this time -

Do you have any corrections or additions to the material presented on the site?
Please help us improve the site by sending them to us.