Jalkaväkirykmentti 34 (Infantry Regiment 34) was disbanded in March 1942.

Note. This unit history covers the Continuation War unit with this name, there was no continuity between similarly numbered regiments during in the Winter War and Continuation War.

Commanders

majuri Armas Perksalo (15 June 1941 - 22 Dec 1941) (1)
everstiluutnantti Kosti Lyly (23 Jan 1942 - ? March 1942)

Footnotes

1. Promoted to everstiluutnantti in June 1941.

Sources used

Mikko Kohvakka - Jatkosodan suomalaisjoukot ja niiden komentajat

Reference material on this unit

- None known at this time -

Do you have any corrections or additions to the material presented on the site?
Please help us improve the site by sending them to us.