The 27. Infantry Division was formed 10 October from 27 Light Division with the addition of manpower from the Szekler Militia. It surrendered to the Soviet forces near Vienna in May 1945.

This division is sometimes listed as 27. Székler Division, Székler refers to the Székely or Szekler people, ethnic Hungarians living in eastern Transylvania.

Commanders

Colonel András Zákó (1 Oct 1944 - 16 Oct 1944)
Brigadier General Gyözö Horváth (? Oct 1944 - ? May 1945)

Sources used

Andris J. Kursietis - The Hungarian Army and its military leadership in World War II
Leo W.G. Niehorster - The Royal Hungarian Army 1920-1945

Reference material on this unit

- None known at this time -

Do you have any corrections or additions to the material presented on the site?
Please help us improve the site by sending them to us.