The Lettisches Grenzschutz Regiment 1 (Polizei) was formed in March 1944 and disbanded in July 1944 after suffering heavy losses.

Commanders

Waffen-Standartenführer Alberts Liepins (7 Feb 1944 - 15 Jul 1944)

Order of battle

Stab
I. Bataillon (Waffen-Obersturmbannführer Rudolfs Muizzemnieks)
II. Bataillon (Waffen-Hauptsturmführer Kaukulis)
III. Bataillon (Waffen-Hauptsturmführer Sulcs)
IV. Bataillon (Waffen-Hauptsturmführer A. Liepins)

Sources used

Osvalds Freivalds (editor) - Latviesu karavirs otra pasaules kara laika Vol. 4
Richard Landwehr - The Latvian border guard regiments attached to the Waffen-SS (in Siegrunen #80)
Phil Nix & George Jerome - The Uniformed Police Forces of the Third Reich 1933-1945
Georg Tessin, Hans-Adolf Neufeldt & Jürgen Huck - Zur Geschichte der Ordnungspolizei 1936-1945

Reference material on this unit

- None known at this time -

Do you have any corrections or additions to the material presented on the site?
Please help us improve the site by sending them to us.