The SS-Totenkopf-Standarte 9 was formed in November 1939 in Danzig from parts of SS-Totenkopf-Standarte 6. It was transferred to Brünn in April 1940 were it received a sturmbann from SS-Totenkopf-Standarte 7.
It was disbanded in November 1940 with most of the manpower going to SS-Totenkopf-Standarte Kirkenes and the battalion stationed in Prague was redesignated SS-Totenkopf-Wach-Bataillon Prag.

Commanders

SS-Standartenführer Heinrich Gerner (02 Nov 1939 - 11 Nov 1939)
SS-Standartenführer Paul Nostiz (11 Nov 1939 – ? 1940)
SS-Oberführer Günther Claasen (? 1940 – ? 1940)

Manpower strength

July 1940 2.250

Sources used

Dr. K-G Klietmann - Die Waffen-SS: eine Dokumentation
Kurt Mehner - Die Waffen-SS und Polizei 1939-1945

Reference material on this unit

- None known at this time -

Do you have any corrections or additions to the material presented on the site?
Please help us improve the site by sending them to us.