The SS-Totenkopf-Standarte 7 was formed in Brünn in September 1939 and transferred to Drammen (Norway) in April 1940. In June 1940 II./SS-T 7 replaced elements of the Infanterie-Regiment 355 of 214. Infanterie-Division in fortifications on the southwestern coast of Norway.
One of its sturmbanne was transferred to Brünn and made a part of SS-Totenkopf-Standarte 9 but was replaced by a sturmbann from SS-Totenkopf-Rekreuten-Standarte.
It was redesignated SS-Infanterie-Regiment 7 February 1941 and transferred to 6. SS-Gebirgs-Division Nord.

Commanders

SS-Brigadeführer Richard Herrmann (? Nov 1939 – ? 1940)
SS-Standartenfüher Hans Scheider (? June 1940 – ? 1940)
SS-Oberführer Günther Claasen (? 1940 – ? 1940)
SS-Obersturmbahnfüher Friedrich Jenz (? 1940 – ? Feb 1941)

Manpower strength

July 1940 2.771

Sources used

Research by Erik Ettrup
Dr. K-G Klietmann - Die Waffen-SS: eine Dokumentation
Kurt Mehner - Die Waffen-SS und Polizei 1939-1945

Reference material on this unit

- None known at this time -

Do you have any corrections or additions to the material presented on the site?
Please help us improve the site by sending them to us.