The Begleitbataillon Reichsführer-SS was assigned to the Kommandostab RFSS. It was upgraded to a brigade in February 1943 and redesignated Sturmbrigade Reichsführer-SS.

Commander

SS-Standartenführer Friedrich Dern  (? Feb 1941 - ? 1941)
SS-Sturmbannführer Ernst Schützeck  (? 1941 - ? 1941)
SS-Sturmbannführer Herbert Garthe  (? 1941 - ? Feb 1942)
SS-Sturmbannführer Paul Massel  (11 Feb 1942 - ?)
SS-Obersturmbannführer Karl Gesele  (? 1942 - 23 Feb 1943)

Manpower strength

31 Dec 1942  823
31 Dec 1943  1.009
20 Sep 1944  1.005

Sources used

Dr. K-G Klietmann - Die Waffen-SS: eine Dokumentation
Kurt Mehner - Die Waffen-SS und Polizei 1939-1945

Reference material on this unit

- None known at this time -

Do you have any corrections or additions to the material presented on the site?
Please help us improve the site by sending them to us.