The Gruppenkommando 3 was formed on 30 September 1919 and disbanded on 1 May 1920.

Commanders

Generalleutnant Ludwig von Estorff (1 Oct 1919 - 30 Apr 1920)

HQ

Kolberg

Sources used

Andris J. Kursietis - Between Kaiser and Führer: The history of the German Army 1919-1933
Georg Tessin - Deutsche Verbände und Truppen 1918-1939

Reference material on this unit

- None known at this time -

Do you have any corrections or additions to the material presented on the site?
Please help us improve the site by sending them to us.