Commanders

SS-Brigadeführer Hans-Albin Rauter (26 June 1940 - 8 May 1945)
SS-Brigadeführer Dr Eberhard Schöngarth (10 Mar 1945 - ? Apr 1945) (1)

HQ

Den Haag

Footnotes

1. Schöngarth was substitute for Rauter who held the titular command.

Sources used

Mark C. Yerger - Allgemeine-SS

Reference material on this unit

- None known at this time -

Do you have any corrections or additions to the material presented on the site?
Please help us improve the site by sending them to us.