The Polizei-Freiwilligen-Regiment Belgien-Nordfrankreich was formed in August 1944 and was disbanded in September 1944.

Commanders

Major der Schutzpolizei Gerhard Vensler (? Aug 1944 - ? Sep 1944)  

Sources used

Phil Nix & George Jerome - The Uniformed Police Forces of the Third Reich 1933-1945
Georg Tessin, Hans-Adolf Neufeldt & Jürgen Huck - Zur Geschichte der Ordnungspolizei 1936-1945

Reference material on this unit

- None known at this time -

Do you have any corrections or additions to the material presented on the site?
Please help us improve the site by sending them to us.