The Polizei-Schützen-Regiment 35 was formed in April 1943 and disbanded in April 1944 with its manpower going to SS-Polizei-Regiment 10.

Commanders

Oberst der Schutzpolizei Friedrich Korpff (? Apr 1943 - ? Apr 1944)

Order of battle

Stab
I. Bataillon
II. Bataillon
III. Bataillon

Sources used

Phil Nix & George Jerome - The Uniformed Police Forces of the Third Reich 1933-1945
Georg Tessin, Hans-Adolf Neufeldt & Jürgen Huck - Zur Geschichte der Ordnungspolizei 1936-1945

Reference material on this unit

- None known at this time -

Do you have any corrections or additions to the material presented on the site?
Please help us improve the site by sending them to us.