The 3. Division was formed from the 3. Brigade Niederösterreich in June 1935. Following the Anschluss when Austria became a part of Germany it was used to form the 44. Infanterie-Division.

Commanders

Generalmajor Wilhelm Gebauer (1 June 1935 - 31 Mar 1937)
Generalmajor Valentin Feurstein (1 Apr 1937 - Mar 1938)

Order of battle

Niederösterreichisches Infanterieregiment General der Infanterie Carl Vaugoin Nr.5
Niederösterreichisches Infanterieregiment Nr.6
Niederösterreichisches Leichtes Artillerieregiment Nr.3
Infanterie-Kanonen-Abteilung 3
Niederösterreichisches Pionierbataillon Nr.3
Telegraphen-Bataillon 3
Brückenbataillon Vizeadmiral Tegetthoff
Division-Kraftfahr-Abteilung 3

Sources used

Research by Glenn Jewison & Peter Kreuzer

Reference material on this unit

- None known at this time -

Do you have any corrections or additions to the material presented on the site?
Please help us improve the site by sending them to us.