The Luftwaffenkommando Kaukasus was formed from I Flakkorps in November 1942 and reverted to that designation in February 1943.

Commanders

Generaloberst Otto Dessloch (25 Nov 1942 - 6 Feb 1943)

Sources used

Research by Gareth Collins

Reference material on this unit

- None known at this time -

Do you have any corrections or additions to the material presented on the site?
Please help us improve the site by sending them to us.