The Luftwaffenkommando Don was formed from I Fliegerkorps in August 1942 and was again redesignated I Fliegerkorps in February 1943.

Commanders

Generaloberst Günther Korten (26 Aug 1942 - 17 Feb 1943)

Sources used

Research by Gareth Collins

Reference material on this unit

- None known at this time -

Do you have any corrections or additions to the material presented on the site?
Please help us improve the site by sending them to us.