The Luftgau XXVII was formed in April 1943 from Luftgau Moskau and was disbanded in August 1944.

Commanders

General der Flieger Veit Fischer (1 Apr 1943 - 14 Aug 1944)

HQ

Smolensk (1943 - 1944)

Sources used

Research by Gareth Collins

Reference material on this unit

- None known at this time -

Do you have any corrections or additions to the material presented on the site?
Please help us improve the site by sending them to us.