The Luftgau II was incorporated into Luftgau I in January 1943.

Commanders

General der Flakartillerie Kamillo Ruggera (30 Sep 1939 - 17 Feb 1941)
General der Flieger Hellmuth Bieneck (17 Feb 1941 - 15 Jan 1943)

HQ

Berlin (1935-1936)
Stettin (1936-1938)
Posen (1939-1943)

Sources used

Research by Gareth Collins

Reference material on this unit

- None known at this time -

Do you have any corrections or additions to the material presented on the site?
Please help us improve the site by sending them to us.