The office of Kommandierender General der Deutschen Luftwaffe in Nordbalkan was formed from II Fliegerkorps in August 1944 and was redesignated II Fliegerkorps in November 1944.

Commanders

General der Flieger Bernhard Waber (29 Aug 1944 - 1 Nov 1944)

Sources used

Research by Gareth Collins

Reference material on this unit

- None known at this time -

Do you have any corrections or additions to the material presented on the site?
Please help us improve the site by sending them to us.