The Schnellkampfgeschwader 210 was formed in April 1941 from Erprobungsgruppe 210 (I. Gruppe) and III./ Zerstörergeschwader 76 (II. Gruppe).
It was redesignated Zerstörergeschwader 1 in January 1942.

Commanders

Major Walter Storp (24 Apr 1941 - 30 Sep 1941)
Major Arved Crüger (30 Sep 1942 - ? Jan 1942)

Me110 of I Gruppe/Schnellkampfgeschwader 210
me110-skg210
(Courtesy of George Williams)

Sources used

Research by Gareth Collins
John J. Vasco - Zerstörer: Luftwaffe fighter bombers and destoryers Vol 2 1941-1945

Reference material on this unit

John Vasco - The Sting of the Luftwaffe: Schnellkampfgeschwader 210 and Zerstörergeschwader 1 “Wespengeschwader” in World War II

Do you have any corrections or additions to the material presented on the site?
Please help us improve the site by sending them to us.