The 21. Fallschirmjäger-Division was formed in April 1945 in the Netherlands from Sturm-Brigade Gericke and parts of the disbanded Fallschirmjäger-Ersatz und Ausbildungs-Division.

Commanders

Oberst Walter Gericke (5 Apr 1945 - 8 May 1945)

Area of operations

Netherlands (Apr 1945 - May 1945)

Sources used

Research by Gareth Collins

Reference material on this unit

- None known at this time -

Do you have any corrections or additions to the material presented on the site?
Please help us improve the site by sending them to us.