Commanders

Generalmajor Fritz Greishammer (23 Dec 1943 - 8 May 1945)

Area of operations

Austria (Dec 1943 - May 1945)

Sources used

Research by Gareth Collins

Reference material on this unit

Leopold Banny - Dröhnender Himmel-brennendes Land: Der Einsatz der Luftwaffenhelfer in Österreich 1943-1945

Do you have any corrections or additions to the material presented on the site?
Please help us improve the site by sending them to us.