by Gareth Collins

Formed on 15 January 1943 from the 31. Schiffsstammabteilung. It was employed north of Narva, with the Oranienbaum Pocket and near Hungerburg. It disengaged near Reval and the Abteilung was shipped to Ösel. It was involved in fighting at Sworbe and finally dissolved in Hela on 05 December 1944. It was subordinate to the Marinebefehlshaber Ostland/Kommandierender Admiral Ostland, then Seekommandant Baltische Inseln.

Kommandeur

Korvettenkapitän M.A. Georg Schneider (15 Jan 1943-00 Jun 1944)
Kapitänleutnant M.A. Heinz Dittschar (00 Jan 1943-05 Dec 1944)

Sources used

Research by Gareth Collins
Erich Gröner - Die Schiffe der deutschen Kriegsmarine und ihr Verbleib 1939-1945, J.F. Lehmanns Verlag, München (1976)
Hans H. Hildebrand - Die organisatorische Entwicklung der Marine nebst Stellenbesetzung 1848 bis 1945, Biblio-Verlag, Osnabrück (2000)
Hans H. Hildebrand & Ernest Henriot – Deutschlands Admirale 1849-1945, Biblio Verlag, Osnabrück (1989)
Hans H. Hildebrand, Albert Röhr & Hans-Otto Steinmetz – Die Deutschen Kriegsschiffe, Koehlers Verlagsgesellschaft mbH, Hamburg (1980)
Walter Lohmann & Hans H. Hildebrand – Die Deutsche Kriegsmarine, Verlag Hans-Henning Podzun, Bad Nauheim (1956)

Reference material on this unit

- None known at this time -

Do you have any corrections or additions to the material presented on the site?
Please help us improve the site by sending them to us.