by Gareth Collins

Formed in Lübeck in May 1944. On 01 October 1944 sections of the Abteilung was used to form the Bereitstellungsabteilung. In November 1944 the Abteilung was split in two. The Ausbildungsabteilung was formed with its base at Kappeln and the MEK-Ausbildungsabteilung was formed and re-located to the area of Denmark.

Kommandeur

Kapitänleutnant M.A. Hermann Buschkämper (00 May 1944-00 Jul 1944)
Korvettenkapitän M.A. der Reserve Hans-Hinrich Damm (00 Aug 1944-00 Nov 1944)

Sources used

Research by Gareth Collins
Erich Gröner - Die Schiffe der deutschen Kriegsmarine und ihr Verbleib 1939-1945, J.F. Lehmanns Verlag, München (1976)
Hans H. Hildebrand - Die organisatorische Entwicklung der Marine nebst Stellenbesetzung 1848 bis 1945, Biblio-Verlag, Osnabrück (2000)
Hans H. Hildebrand & Ernest Henriot – Deutschlands Admirale 1849-1945, Biblio Verlag, Osnabrück (1989)
Hans H. Hildebrand, Albert Röhr & Hans-Otto Steinmetz – Die Deutschen Kriegsschiffe, Koehlers Verlagsgesellschaft mbH, Hamburg (1980)
Walter Lohmann & Hans H. Hildebrand – Die Deutsche Kriegsmarine, Verlag Hans-Henning Podzun, Bad Nauheim (1956)

Reference material on this unit

- None known at this time -

Do you have any corrections or additions to the material presented on the site?
Please help us improve the site by sending them to us.