by Gareth Collins

Formed in May 1944 in preparation for the defence of an Allied invasion. In May 1944 new boats built in Germany were moved to south west Norway to prepare. After the Normandy Invasion boats were sent to the Channel, whichever remained were used to secure the Norwegian coast and the Baltic Sea. It was dissolved on 20 August 1944.

Führer

Fregattenkapitän Karl-Friedrich Merten (00 May 1944-00 Jun 1944)
Fregattenkapitän Victor Oehrn (00 Jun 1944-20 Aug 1944)

U-Boat Types

30 Typ VII C
15 Typ VII C/41

Sources used

Research by Gareth Collins
Erich Gröner - Die Schiffe der deutschen Kriegsmarine und ihr Verbleib 1939-1945, J.F. Lehmanns Verlag, München (1976)
Hans H. Hildebrand - Die organisatorische Entwicklung der Marine nebst Stellenbesetzung 1848 bis 1945, Biblio-Verlag, Osnabrück (2000)
Hans H. Hildebrand & Ernest Henriot – Deutschlands Admirale 1849-1945, Biblio Verlag, Osnabrück (1989)
Hans H. Hildebrand, Albert Röhr & Hans-Otto Steinmetz – Die Deutschen Kriegsschiffe, Koehlers Verlagsgesellschaft mbH, Hamburg (1980)
Walter Lohmann & Hans H. Hildebrand – Die Deutsche Kriegsmarine, Verlag Hans-Henning Podzun, Bad Nauheim (1956)

Reference material on this unit

- None known at this time -

Do you have any corrections or additions to the material presented on the site?
Please help us improve the site by sending them to us.