by Gareth Collins

Formed on 16 December 1942 and for a short time was known as Hafenschutzflottille Süd, it operated on the French South Coast and was subordinate to the Befehlshaber der Sicherung West until June 1944, then to the Kommandierender Admiral der französische Südküste. It was intended to be increased in size and designate it the 6. Sicherungsdivision, however as the Allies invaded France, this did not take place. The Flotilla was used after the invasion for a short time and was designated 'Rhone-Flottille'. It dissolved in August 1944.

Flottillenchef

Korvettenkapitän der Reserve Walter Josephi (16 Dec 1942-00 Mar 1943)
Korvettenkapitän der Reserve Hermann Polenz (00 Mar 1943-00 Aug 1944)

Sources used

Research by Gareth Collins
Erich Gröner - Die Schiffe der deutschen Kriegsmarine und ihr Verbleib 1939-1945, J.F. Lehmanns Verlag, München (1976)
Hans H. Hildebrand - Die organisatorische Entwicklung der Marine nebst Stellenbesetzung 1848 bis 1945, Biblio-Verlag, Osnabrück (2000)
Hans H. Hildebrand & Ernest Henriot – Deutschlands Admirale 1849-1945, Biblio Verlag, Osnabrück (1989)
Hans H. Hildebrand, Albert Röhr & Hans-Otto Steinmetz – Die Deutschen Kriegsschiffe, Koehlers Verlagsgesellschaft mbH, Hamburg (1980)
Walter Lohmann & Hans H. Hildebrand – Die Deutsche Kriegsmarine, Verlag Hans-Henning Podzun, Bad Nauheim (1956)

Reference material on this unit

- None known at this time -

Do you have any corrections or additions to the material presented on the site?
Please help us improve the site by sending them to us.