by Gareth Collins

Formed in June 1941 and subordinate to the Führer der Motorbootsverbände Niederlande. The Flotilla had bases in IJmuiden & The Hague. In June 1942 Hafenschutzgruppe Harlingen was added to the Flotilla which was previously under the command of Hafenschutzflottille Borkum. From 01 December 1941 the Flotilla was moved to the command of Seekommandant Nordholland. In June 1942 Hafenschutzgruppe Harlingen moved to the control of Hafenschutzflottille Nordholland from Hafenschutzflottille Borkum. It was dissolved in January 1943.

Chef

Kapitänleutnant der Reserve Erich Einecke (00 Jun 1941-00 Oct 1941)
Kapitänleutnant der Reserve Emmerich Schrittwieser (i.V.) (00 Nov 1941-00 Nov 1941)
Korvettenkapitän der Reserve Dr.med.dent. Theodor Dralle (00 Nov 1941-00 Jan 1943)

Sources used

Research by Gareth Collins
Erich Gröner - Die Schiffe der deutschen Kriegsmarine und ihr Verbleib 1939-1945, J.F. Lehmanns Verlag, München (1976)
Hans H. Hildebrand - Die organisatorische Entwicklung der Marine nebst Stellenbesetzung 1848 bis 1945, Biblio-Verlag, Osnabrück (2000)
Hans H. Hildebrand & Ernest Henriot – Deutschlands Admirale 1849-1945, Biblio Verlag, Osnabrück (1989)
Hans H. Hildebrand, Albert Röhr & Hans-Otto Steinmetz – Die Deutschen Kriegsschiffe, Koehlers Verlagsgesellschaft mbH, Hamburg (1980)
Walter Lohmann & Hans H. Hildebrand – Die Deutsche Kriegsmarine, Verlag Hans-Henning Podzun, Bad Nauheim (1956)

Reference material on this unit

- None known at this time -

Do you have any corrections or additions to the material presented on the site?
Please help us improve the site by sending them to us.