by Gareth Collins

Formed on 31 October 1939 from the re-organisation of the Nautischen Abteilung of the Marinekommandoamt & controlled the weather observation ships & survey boats of the kriegsmarine. In May 1941 it was transferred to the Skl.

Chef

Konteradmiral Friedrich Wilhelm Kurze (31 Oct 1939-00 May 1941)

Abteilungen

Nautisch-Militärischen Abteilung (A H I)
Nautisch-Wissenschaftlichen Abteilung (A H II)

Sources used

Research by Gareth Collins
Erich Gröner - Die Schiffe der deutschen Kriegsmarine und ihr Verbleib 1939-1945, J.F. Lehmanns Verlag, München (1976)
Hans H. Hildebrand - Die organisatorische Entwicklung der Marine nebst Stellenbesetzung 1848 bis 1945, Biblio-Verlag, Osnabrück(2000)
Hans H. Hildebrand & Ernest Henriot –Deutschlands Admirale 1849-1945, Biblio Verlag, Osnabrück (1989)
Hans H. Hildebrand, Albert Röhr & Hans-Otto Steinmetz – Die Deutschen Kriegsschiffe, Koehlers Verlagsgesellschaft mbH, Hamburg (1980)
Walter Lohmann & Hans H. Hildebrand –Die Deutsche Kriegsmarine, Verlag Hans-Henning Podzun, Bad Nauheim (1956)

Reference material on this unit

- None known at this time -

Do you have any corrections or additions to the material presented on the site?
Please help us improve the site by sending them to us.