by Gareth Collins

Transferred to the Marinekommandoamt from the Allgemeine Marineamt on 01 September 1939. The office controlled the weather observation ships and survey boats of the Kriegsmarine. On 31 October 1939 the Department was re-designated Amtsgruppe Nautik.

Chef

Kapitän zur See Friedrich Wilhelm Kurze (01 Sep 1939-31 Oct 1939)

Abteilungen

Nautisch-Militärischen Abteilung (A H I)
Nautisch-Wissenschaftlichen Abteilung (A H II)

Sources used

Research by Gareth Collins
Erich Gröner - Die Schiffe der deutschen Kriegsmarine und ihr Verbleib 1939-1945, J.F. Lehmanns Verlag, München (1976)
Hans H. Hildebrand - Die organisatorische Entwicklung der Marine nebst Stellenbesetzung 1848 bis 1945, Biblio-Verlag, Osnabrück(2000)
Hans H. Hildebrand & Ernest Henriot –Deutschlands Admirale 1849-1945, Biblio Verlag, Osnabrück (1989)
Hans H. Hildebrand, Albert Röhr & Hans-Otto Steinmetz – Die Deutschen Kriegsschiffe, Koehlers Verlagsgesellschaft mbH, Hamburg (1980)
Walter Lohmann & Hans H. Hildebrand –Die Deutsche Kriegsmarine, Verlag Hans-Henning Podzun, Bad Nauheim (1956)

Reference material on this unit

- None known at this time -

Do you have any corrections or additions to the material presented on the site?
Please help us improve the site by sending them to us.