The 279. Infanterie-Division was ordered formed on 22 May 1940 as part of the 10. Welle (wave), however formation was terminated in July after the armistice with France.

Commanders

Generalleutnant Herbert Stimmel (June 1940 – 1 July 1940)

Area of operations

Germany (June 1940 – July 1940)

Order of battle (1940)

Infanterie-Regiment 550
Infanterie-Regiment 551
Infanterie-Regiment 552
Artillerie-Abteilung 279
Pionier-Kompanie 279
Panzerjäger-Kompanie 279
Nachrichten-Kompanie 279
Versorgungseinheiten 279

Sources used

Georg Tessin - Verbände und Truppen der deutschen Wehrmacht 1933-1945

Reference material on this unit

- None known at this time -

Do you have any corrections or additions to the material presented on the site?
Please help us improve the site by sending them to us.