The 541. Grenadier-Division was formed as Sperr-Division 541 by OKH Order of 10 July 1944, renamed into 541. Grenadier-Division by order of 17 July 1944. It was raised in Wehrkreis X and was thrown to the Eastern front in end of July were it saw action with the 2. Armee between Warsaw and East Prussia.
It was redesignated 541. Volksgrenadier-Division on 9 October 1944.

By 16 September 1944 all Grenadier-Division of 29th wave were ordered to reorganise following the 32th wave divisions as "Volksgrenadier-Divisionen".

Commanders

Generalleutnant Wolf Hagemann (? July 1944 - 9 Oct 1944)

Area of operations

Eastern front, central sector (July 1944 - Oct 1944)

Holders of high awards

See 541. Volksgrenadier-Division

Order of battle

Grenadier-Regiment 1073
Grenadier-Regiment 1074
Grenadier-Regiment 1075
Artillerie-Regiment 1541
Division-Füssilier-Kompanie 541
Divisionseinheiten 1541

Sources used

NARA T312R1319 (KTB of AOK 2)
Veit Scherzer - Deutsche Truppen im Zweiten Weltkrieg: Formationsgeschichte des Heeres und des Ersatzheeres 1939-1945 Band 1 A
Georg Tessin - Verbände und Truppen der deutschen Wehrmacht 1933-1945

Reference material on this unit

- None known at this time -

Do you have any corrections or additions to the material presented on the site?
Please help us improve the site by sending them to us.