The Festungs-Division Warschau was formed in January 1945 and was disbanded in February.

Commanders

Generalleutnant Friedrich Weber (? Jan 1945 - 27 Feb 1945)

Area of operations

Poland (Jan 1945 - Feb 1945)

Order of battle

Festungs-Regiment 8
Festungs-Regiment 88
Festungs-Regiment 183
Festungs-Artillerie-Regiment 1320
Festungs-Granatwerfer-Bataillon 22
Festungs-Granatwerfer-Bataillon 23
Festungs-Pionier-Bataillon 67
Festungs-Nachrichten-Kompanie 669
Nachschubtruppen 1320

Sources used

Georg Tessin - Verbände und Truppen der deutschen Wehrmacht 1933-1945

Reference material on this unit

- None known at this time -

Do you have any corrections or additions to the material presented on the site?
Please help us improve the site by sending them to us.