The Feldausbildungs-Division Kurland formed on 2 Feb 1945 from Feldausbildungs-Division Nord and was redesignated Infanterie-Division Kurland on 15 February 1945.

Commanders

Generalleutnant Johann Pflugbeil (2 Feb 1945 - 15 Feb 1945)

Area of operations

Kurland pocket (Feb 1945)

Order of battle

Grenadier-(Feldausbildungs-)Regiment 639
Grenadier-(Feldausbildungs-)Regiment 640

Sources used

Georg Tessin - Verbände und Truppen der deutschen Wehrmacht 1933-1945

Reference material on this unit

- None known at this time -

Do you have any corrections or additions to the material presented on the site?
Please help us improve the site by sending them to us.