The Division z.b.V. 538 was formed on 9 December 1939 in Klagenfurt, WK XVIII, by the renaming of Grenzschutz-Abschnittskommando 20 (border to Italy and to Yugoslavia). It was activated for a short time period only on 28 March 1941 in the beginning of the Balcan Campaign but shortly thereafter it was demobilized and dissolved finally on 18 April 1941.

Commanders

General der Infanterie Emmerich von Nagy (9 Dec 1939 - 18 Apr 1941)

Area of operations

Austria (Dec 1939 - May 1941)

Order of battle

Grenzwachtabschnitt 193 (Spittal)
Grenzwachtabschnitt 194 (Klagenfurt)
Grenzwachtabschnitt 195 (Graz)

Sources used

Georg Tessin - Verbände und Truppen der deutschen Wehrmacht 1933-1945

Reference material on this unit

- None known at this time -

Do you have any corrections or additions to the material presented on the site?
Please help us improve the site by sending them to us.