The Infanterie-Division Kurland was formed in February 1945 by the redesignation of Feldausbildungs-Division Kurland.

Commanders

Generalleutnant Johann Pflugbeil (15 Feb 1945 - 8 May 1945)

Area of operations

Kurland pocket (Feb 1945 - May 1945)

Sources used

Research by Gareth Collins
Georg Tessin - Verbände und Truppen der deutschen Wehrmacht 1933-1945

Reference material on this unit

- None known at this time -

Do you have any corrections or additions to the material presented on the site?
Please help us improve the site by sending them to us.