The VII Panzerkorps was formed in December 1944 from the destroyed VII Armeekorps.

Commanders

General der Panzertruppen Mortimer von Kessel (27 Dec 1944 - 8 May 1945)

Area of operations

Silesia (Dec 1944 - May 1945)

Sources used

Microfilm Publication A-3356, German Officer Personnel files, National Archives and Records Adminestration
François de Lannoy & Josef Charita - Panzertruppen: German armored troops 1935-1945
Wolf Keilig - Die Generale des Heeres (Podzun-Pallas Verlag, 1983)
Andris J. Kursietis - The Wehrmacht at War 1939-1945 (Aspekt, 1999)
French L. MacLean - The Unknown Generals: German Corps Commanders in WW II (Masters Thesis, U.S. Army Command and General Staff Collage, 1988)
Kurt Mehner - Die Deutsche Wehrmacht 1939-1945, Führung und Truppe (Militair-Verlag Klaus D. Patzwall, 1993)
Georg Tessin - Verbände und Truppen der deutschen Wehrmacht 1933-1945
Günter Wegmann & Christian Zweng - Formationsgeschichte u. Stellenbesetzung der deutschen Streitkräfte, 1815-1990, Teile IV, Abt. 1:  Die Dienststellen, Kommandobehörden u. Truppenteile des Heeres, Oct.35-May.45 (Osnabrück, 1998 & 2000)

Reference material on this unit

- None known at this time -

Do you have any corrections or additions to the material presented on the site?
Please help us improve the site by sending them to us.