The Panzergruppe Guderian was redesignated XIX Armeekorps in June 1940.

Commanders

Generaloberst Heinz Guderian (5 June 1940 - 30 June 1940)

Area of operations

France (June 1940)

Order of battle (28 May 1940)

HQ
XXXIX Armeekorps
- 1st Panzer Division
- 2nd Panzer Division
- 29th (Mot.) Infantry Division
XLI Armeekoprs
- 6th Panzer Division
- 8th Panzer Division
- 20th (Mot.) Infantry Division

Sources used

Thomas L Jentz - Panzertruppen Vol 1
Georg Tessin - Verbände und Truppen der deutschen Wehrmacht 1933-1945

Reference material on this unit

- None known at this time -

Do you have any corrections or additions to the material presented on the site?
Please help us improve the site by sending them to us.