The Heeresgruppe F was formed in August 1943 and was disbanded on 25 March 1945.

Commanders

Generalfeldmarschall Maximilian Reichsfreiherr von Weichs (26 July 1943 - 25 Mar 1945)

Sources used

Georg Tessin - Verbände und Truppen der deutschen Wehrmacht 1933-1945

Reference material on this unit

- None known at this time -

Do you have any corrections or additions to the material presented on the site?
Please help us improve the site by sending them to us.