Höheres Kommando LXX was formed in May 1941 and was redesignated LXX Armeekorps in January 1943.

Commanders

General der Gebirgstruppen Valentin Feurstein (4 May 1941 - 25 Jan 1943)

Notable members

Valentin Feurstein (Generalmajor in the Austrian Bundesheer before the Anschluss)

Sources used

Georg Tessin - Verbände und Truppen der deutschen Wehrmacht 1933-1945

Reference material on this unit

- None known at this time -

Do you have any corrections or additions to the material presented on the site?
Please help us improve the site by sending them to us.