Höheres Kommando z.b.V. LXV was formed on 21 May 1941 in WK II. From autumn 1941 until February 1942 the HQ simultaneously took over the duties of the parallel High Command in Serbia, the Bevollmächtigter Kommandierender General in Serbien (as there was no new cdr. appointed for that HQ during this time period). With effect of 1 March 1942 these two HQ merged into the new single High Command, called Kommandierender General und Befehlshaber in Serbien, the only military commander in Serbia from then on.

Commanders

General der Artillerie Paul Bader (25 May 1941 - 1 Mar 1942)

Sources used

Research by Bernd R
Georg Tessin - Verbände und Truppen der deutschen Wehrmacht 1933-1945

Reference material on this unit

- None known at this time -

Do you have any corrections or additions to the material presented on the site?
Please help us improve the site by sending them to us.