Höheres Kommando LIX was redesignated LIX Armeekorps in January 1942.

Commanders

General der Infanterie Maximilian Schwandner (25 Oct 1940 - 28 Dec 1941)
General der Infanterie Kurt von der Chevallerie (28 Dec 1941 - 20 Jan 1942)

Sources used

Georg Tessin - Verbände und Truppen der deutschen Wehrmacht 1933-1945

Reference material on this unit

- None known at this time -

Do you have any corrections or additions to the material presented on the site?
Please help us improve the site by sending them to us.