Kommandierender General und Befehlshaber der Sicherungstruppen in Weißruthenien was formed on 8 October 1943 by redesignation of Kommandierender General der Sicherungstruppen und Befehlshaber im Heeresgebiet Mitte. The HQ was renamed Wehrmachtbefehlshaber Weißruthenien on 19 April 1944.

Commanders

General der Kavallerie Edwin Graf von Rothkirch und Trach (8 Oct 1943 - 19 Apr 1944)

Sources used

Research by Shawn Bohannon

Reference Material on this unit

- None known at this time -

Do you have any corrections or additions to the material presented on the site?
Please help us improve the site by sending them to us.